تربیت کودکان در مهدکودک
25
نوامبر

نقش مهدکودک در تربیت کودکان

نقش مهدکودک در تربیت کودکان

تربیت کودکان در مهدکودک

مهدکودک محلی برای نگهداری، پرورش و تربیت کودکان است. مهدکودک دوره‌ی آموزش غیر رسمی‌ای می‌باشد که برای کودکان زیر هفت سال طراحی شده است. اگر مهدها به مکان هایی جز «محل نگهداری» کودکان تبدیل شوند، به عبارت دیگر به وظیفه اصلی خود که جامعه پذیری و تربیت صحیح کودکان و نه صرف نگهداری از آنان، بدل شوند، نسل کارآمد و شایسته ای را تحویل جامعه خواهند داد. سیستم مهد کودک ها طوری طراحی شده است که یک محیط شاد برای کودک و برنامه ریزی هایی متناسب با  رشد ذهنی کودک  فراهم شده باشد  که بیشتر از طریق بازی  کسب مهارت می کنند .

پرورش مهارت ها در کودکان

کودک در مهدکودک با انواع مختلفی از تجارب یادگیری و در عین حال سرگرم کننده و متمرکز  آشنا می شود. در مهدکودک علاقه کودک به یادگیری و کنجکاوی نسبت به اطراف، افزایش می یابد. کودک را با ایده های جدید آشنا می شود. در مهدکودک مهارت های حل مسئله به همراه مهارت های زیر در کودکان پرورش می یابد:

  • هماهنگی و همکاری با همکلاسیها
  • آگاهی بیشتر از محیط اطراف
  • احترام و درک به دیگران
  • توسعه مهارت های زبانی ، عددی و داستان خوانی
  • دوست شدن
  • پذیرش مفاهیم و ایده های جدید
  • ایجاد اعتماد به نفس
  • بهبود مهارت های ارتباطی
  • بیان خلاقیت از طریق هنر، نقاشی، موسیقی و آواز
  • پرورش مهارت های مانند خواندن، نوشتن و شمارش
پرورش مهارت ها در کودکان
پرورش مهارت ها در کودکان

 

چرا کودکان باید به مهدکودک بروند؟

مهد کودک در رشد کلی کودک، مسیری طولانی را طی می کند. مهارت های حرکتی، اجتماعی، عاطفی، سواد آموزی و حرکات خوب به کودکان آموزش داده می شود. در مهدکودک، کودک با درگیر کردن احساس شنوایی، بینایی، بوییدن و لمس کردن را یاد می گیرد. به عنوان مثال، از طریق حس لامسه، کودک در مورد شکل ها و اندازه های مختلف اشیاء می آموزد ، با شنیدن، کودک هنر گوش دادن و درک بهتر درباره دنیای پیرامون خود را بهبود می بخشد و حس بینایی، کودک را قادر می شود، اشیاء ، الگوها را بشناسد، و کلمات در مهدکودک، کودکان همچنین از طریق فعالیتهای مختلفی مانند موسیقی ، هنر و بازی ها، می توانند نحوه تفکر، شناخت اشیاء پیرامون و بیان خود پرورش دهند.

اهمیت مهدکودک

برنامه مهد کودک نقش مهمی برای کودکان دارد ، زیرا به آنها کمک می کند تا از نظر عاطفی، جسمی و روحی به روشی صحیح رشد کنند. به مربیان  توصیه می شود برنامه مهد کودک را به عنوان اولین مدرسه رسمی تهیه کنند، زیرا به کودکان کمک می کند تا به طور کلی رشد خوبی داشته باشند.

مهارت های زبان و ارتباطات

مهدکودک اولین مکان است، جایی که کودکان برای دیدار با کودکان و افراد دیگر ، که متعلق به خانواده و دوستان خود نیستند ، ملاقات می کنند. این به کودکان کمک می کند تا یک زبان جدید بیاموزند و با افراد دیگری به روشی کارآمد ارتباط برقرار کنند. از آنجا که فرزندان زیادی از نقاط مختلف و پیش زمینه متفاوت به وجود می آیند، بدیهی است که کودکان در مدت زمان کوتاهی قادر به یادگیری روش های مختلف ارتباط و چیزهای جدید خواهند بود.