25
نوامبر

مهارت زبانی کودکان در مهدکودک

مهارت زبانی کودکان

زبان مهارت مهمی است که به فرد امکان برقراری ارتباط می دهد. تأخیر در مهارت های زبانی کودکان می تواند باعث سرخوردگی کودک و همچنین موجب سوءبرداشت از گفتار آنها شود. به منظور تبادل كافي اطلاعات با ديگران به شيوه اي معني دار، رشد مهارت های زبانی براي كودكان در مهدکودک به عنوان اولین محیط اجتماعی حائز اهميت است.طبق گفته انجمن گفتار، زبان و شنوایی آمریکا ، زبان همان گفتار نیست. زبان شامل مجموعه ای از معیارهای اجتماعی است که نشان می دهد درک معانی در پشت کلمات ، قرار دادن کلمات در یک جمله به منظور برقراری ارتباط و درک دستورات، جهت ها و اطلاعات داده شده توسط دیگران است. کودکان باید برای برقراری ارتباط با والدین و همسالان خود مهارت های زبانی را یاد بگیرند، در نتیجه به شخصی تبدیل شوند که بتواند از طریق زندگی اجتماعی با دیگران تعامل داشته باشد.

مهارت زبانی کودکان
رشد مهارت زبانی کودکان

رشد مهارت زبانی

مربیان مهدکودک می توانند با تعامل منظم ، شعرخوانی و خواندن داستان های ساده ، سبب پیشرفت مهارت های زبانی کودک شوند. با بزرگ شدن کودک ، می تواند در مورد روز خود صحبت کند یا دوست داشتن و نداشتن خود را توضیح دهد. مربیان مهدکودک می توانند با کودک بازی های گفتاری کنند، مانند نام بردن اشیاء یا تمرین مفاهیم. بازدید از کتابخانه، خواندن داستان و شعر خوانی و  ترغیب کودکان به تکرار کلمات، شعرها، داستان ها و قافیه های ساده را می آموزند. .  بازی هایی که کلمات و صداهای متفاوتی در آن ها به کار گرفته می شوند،  فرصتی برای کودک فراهم می کنند که کلمات معنی دارتر و ارتباطی و غیر اسمی را بیاموزند.

راه های کمک به کودکان برای رشد مهارت زبانی

  • تمرین با همسالان

مربیان مهدکودک می توانند گروه های از کودکان همسن و سال ایجاد کنند. هر گوینده به مخاطبی احتیاج دارد. از کودکان بخواهید که به نوبت صحبت کنند. این تمرین به او کمک می کند تا در مقابل جمع احساس اطمینان کند، و افکار خود را با دیگر سخنرانان خجالتی به اشتراک بگذارد.

  • برنامه ریزی

کودکان باید به طور مرتب، حدوداً دو بار در ماه، در جلسات ساعتی میان جمع در مهدکودک صحبت کنند. حضور حداقل سه یا چهار کودک در این امر بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که آنها قادر به تمرین خطاب به مخاطبان هستند.

  • پاداش کار سخت

لیستی از اهداف را برای کودکان گروه ایجاد کنید و هنگام تکمیل هر نقطه عطف ، به آنها پاداش دهید. یک هدف می تواند از تلاوت یک سخنرانی از حفظ یا ارائه بازخورد تولیدی تا اتمام شش سخنرانی باشد. ارزیابی پیشرفت کودک با گواهینامه ها، ستاره های طلایی یا نمودار برچسب ، باعث احساس غرور و افتخار او برای تمام تلاشهایش می شود و به او انگیزه می دهد تا به تمرین مهارتهای صحبت کردن خود ادامه دهد.

  • ایجاد یک برنامه مشخص

هر تکلیف گروهی در مهدکودک باید حداقل به یک هدف نیاز داشته باشد که کودکان باید آن را انجام دهند. تشریح لیستی از اهداف برای هر سخنرانی، از جمله نوع و ساختار ارائه، موضوع گفتار و استفاده از دستگاه های صوتی یا تصویری، قبل از تشکیل گروه باید انجام شود.

  • بازخورد مناسب

در حالی که آموزش و انتقاد سازنده، مهارت مهمی در زندگی است، بعضی اوقات می تواند منجر به احساس صدمه یا مانع رشد کودک از انجام اشتباهات کوچک شود. مربیان مهدکودک می توانند به گروه نشان دهند که با استفاده از لحن مثبت انتقاد کنند، مثلاً گفتن “چگونه در مورد تو …” به جای “شما نباید …” به آنها یادآوری کنید که این پیشنهادات برای کمک به یکدیگر در سخنرانی بهتر است ، نه اینکه یکدیگر را بشکنند.

  • استفاده از فناوری

امروزه کودکان با استفاده از تلفن های هوشمند و لپ تاپ ها، به اینترنت دسترسی دارند. کودک را تشویق کنید، که از وسایل خود برای آمادگی در سخنرانی استفاده کند.

  • تماشای سخنرانان عمومی

با کودک تلویزیون تماشا کنید، ببینید که چگونه شرکت کنندگان در مسابقه به زیبایی به سؤالات پاسخ می دهند. یا چگونه اشخاص مهم در تلویزیون سخنرانی می کنند. چقدر بلند صحبت می کنند؟ زبان بدن آنها چیست؟ توجه به اقدامات آنها می تواند به کودکان در زبان آموزی و ارائه سخنرانی کمک کند.