فضای بازی کودکان در مهدکودک
21
ژانویه

فضای بازی کودکان در مهدکودک

طراحی فضای بازی 

فضای بازی کودکان یک مکان طراحی شده و اختصاص یافته در مهدکودک است که به کودکان اجازه بازی و تفریح می‌دهد. فضای بازی کودکان ممکن است به صورت داخل سالنی یا به صورت روباز و در محیط آزاد ساخته شود. اگر به تصاویر فضاهای بازی کودکان در مهدکودک های مختلف نگاه  کنیم، می بینیم که آن ها با وجود دنبال کردن اهداف مشترکی مانند: سرگرمی، پرورش تخیل و خلاقیت کودکان و تقویت رفتارهای گروهی و اجتماعی، تفاوت هایی از لحاظ انتخاب وسایل بازی کودک و طراحی با یکدیگر دارند.

اهمیت زمین بازی برای کودکان

کودکان بخشی از خاطرات رنگارنگ و شاد خود را در پارک‌ها و فضاهای بازی ثبت و ضبط می‌کنند، جایی که در کنار همسالان خود و اندکی دورتر از والدین، دنیایی از شادی، بازی و سرگرمی را تجربه می‌کنند. شاید به همین دلیل است که طراحی فضاهای بازی کودکان دارای اهمیت بوده و نوآوری نقشی مهم در جذابیت هر چه بیش‌تر آن ایفا می‌کند.

فضای بازی و تجهیزات مهدکودک
فضای بازی و تجهیزات مهدکودک

ایمنی فضای بازی کودکان 

بیش از نیمی از اتفاقات و آسیب دیدگی ها در فضای بازی کودکان ناشی از سقوط و زمین خوردگی است. بنابراین استفاده از سطوح حفاظتی و نرده های مناسب در سطح زیرین ، اطراف فضای بازی کودکان ، و ایمن سازی وسایل می تواند در کاهش حوادث تاثیر بسزایی داشته باشد. مساحت محل بازی کودکان باید متناسب با تعداد کودکان استفاده کننده باشد. به این منظور باید آمار تقریبی کودکان محاسبه شود و در نهایت به ازای هر کودک فضا اختصاص یابد. فضای بازی و تجهیزات مهدکودک ها و مدارس برای دو گروه سنی متفاوت باید طراحی شود سنین دو تا پنج سال (کودکان پیش دبستانی) و پنج تا دوازده سال (کودکان دبستانی).