رشد کودک
17
مارس

آگاهی از اصول کلی رشد کودک

والدین و مربیان آگاه و فرهیخته، برای اینکه در تربیت کودک موفق تر عمل کنند و با اطمینان بیش تری به روش تربیتی خود ادامه دهند، نیاز دارند اطلاعاتی ضروری درباره ی روند رشد کودک به عنوان پدیده ای ناب داشته باشند.  چند دلیل حائز اهمیت است. واضح است که کودک در مراحل مختلف سنی، تغییرات فیزیکی مختلفی را تجربه می کند. در کنار آن، میزان توانایی های ذهنی و هوشی و مهارت های یادگیری او نیز دست خوش تغییراتی می شود.

رشد گام به گام کودکان

مسئله ی مهمی که این جا مطرح می شود این است که در نتیجه ی این دو نوع تغییر، کودک در هر مرحله از زندگی اش مجموعه ی رفتارها و حرکاتی را می تواند انجام دهد که در مرحله ی قبل نمی توانست. بسیاری از اوقات، والدین و مربیانی را مشاهده می کنیم که انتظار انجام رفتار خاص توسط کودک را در سن معینی دارند. آن ها بر خواسته ی خود اصرار می ورزند. بدون اینکه بدانند کودک برای انجام رفتار مورد نظر آنها باید مراحلی را گذرانده باشد.

برای مثال دقت بفرمایید که کودک در ابتدا می نشیند. سپس چهاردست و پا حرکت می کند. در مرحله ی بعد می ایستد. بعد چند قدم برمی دارد و در نهایت به راه می افتد. همین موضوع را برای جنبه های رفتاری کودک هم مطرح می کنیم.یعنی تکامل رفتاری و اخلاقی کودک شما، در طی مراحل فراوانی انجام می شود. بنابراین پدر و مادر و مربیان مهد کودک باید با آگاهی از این موضوع، نهایت صبر و حوصله را در روند رو به رشد کودک به خرج دهند. آنها نباید انتظارات و توقعات زودهنگام از کودکان خود داشته باشند.

در صورت داشتن خواسته های غیرمنطقی از سوی بزرگترها و عدم برآورده شدن آن ها توسط کودک، احتمال برخورد تند با او پیش می آید. این موضوع یکی از آفت های تربیتی محسوب می شود. تحقیری که در این عمل نهفته است، به عزت نفس کودک لطمه خواهد زد. موضوعی که در دنیای غرب امروزه به شدت مطرح بوده و سرمایه گذاری های فراوانی برای ایجاد و حفظ حرمت نفس در کودکان سرزمین های پیشرفته صورت می گیرد. بنابراین آگاهی از جزئیات رشد کودک باعث از بین رفتن توقعات نامتناسب از سوی والدین و مربیان شده و شکیبایی آنها را افزایش می دهد.

برگرفته از کتاب رفتار با کودک / دکتر زهرا معتمدی/ انتشارات لک لک